Kirjoittaja Aihe: Veren vangit / Vampyyrikronikat (keskustelua TV-sarjasta, kirjasarjasta ja miksei elokuvistakin)  (Luettu 10386 kertaa)

Eveliina L

  • ***
  • Viestejä: 369
Niin, tartteeko ihminen elämäänsä sellaisen beigenvärisen pehmoisen Armand-tyynyn?;D Ehkäpä ei, mutta olisihan se ihan kiva silti.  ;D Mulla ei ole oikein mitään aavistusta Queen of the Damnedin sisällöstä, mutta Sisiljan linkin perusteella mulla on edes jotain mitä odottaa.  ;D Olen muuten huvittanut jonkun verran itseäni netin syövereiden kommenteilla sekä kolmoskaudesta ja sarjasta muutenkin ja mua on alkanut ihan liikaa huvittaa kaikki moralisoinnit ja osittaiset järkytykset siitä, mitä tapahtui kun ilmeisesti liian moni on katsonut sarjaa alunperin vain siksi, että siinä on homosuhteita ja on liian vähälle jäänyt huomio että kyseessä on kauhusarja kirjasarjasta, jossa tapahtui kaikennäköistä.   
"Do I want him here forever? Yes, of course." -Leon Draisaitl

Sisilja

  • Armand apologist
  • Valvoja
  • *****
  • Viestejä: 2 871
  • deviling my minion
Armand-tyyny olisi niiiiin ihana. Ehkä vielä joskus se on mun ikiomani..........

Mietin tässä että pitäisikö mun koettaa lukea Kadotettujen kuningatar sittenkin, antaa sille vielä viimeinen mahdollisuus. En itse jaksanut sen sisältämiä monia eri näkökulmia, kun mua ei aidosti kiinnostanut kenenkään muun näkökulma kuin Danielin, joten oon lukenut kirjan vain osittain. Queen of the Damned aiheuttaa nyt kauheasti kiljuntaa siksi(kin), että se on ainoa kirja jossa on kunnollista (ja mahtavaaaaa) Armand/Daniel-sisältöä. Muistelen lukeneeni jostain (jos puhun läpiä päähäni, saa tulla korjaamaan, katson erityisesti sun suuntaan wishbone 8)), että Ricea olisi harmittanut, kun Armand ei saanut osakseen tarpeeksi sympatiaa lukijoilta (miten???), joten se päätti kehittää Armandille vielä oman, superromanttisen tarinankaaren (ja päätti myös että ekan kirjan nimetön toimittajapoika onkin itse asiassa mitä parhain kumppaniehdokas Armandille - eikä ollut edes väärässä :'D). Ja Queen of the Damnedin nelosluku, joka kulkee lempinimellä "The Devil's Minion", kertoo Armandin ja Danielin romanssista. Muutoin kirja koostuu, kaiketi, Lestatin keikkasekoilun seuraamisesta muiden näkökulmasta ja Akashan kohtaamisesta ja sellaisesta yleisestä maailmanlopun meiningistä. Ja sit siellä on tämä romanssikertomus kaiken keskellä, as a treat. <3

Mitä tulee kolmoskauteen, niin se on joo jakanut nyt tosi paljon mielipiteitä, ja moni näkökulma on tosi validi, vaikka kannat olisivatkin keskenään ihan vastakkaiset. Mä oon päättänyt vaalia omaa onneani ja mielenterveyttäni ja nauttia ja fiilistellä ottamatta osaa kiistoihin. Luin tosi hyvän postauksen tumblrista, jota en tietenkään enää löydä, mutta jossa todettiin suurin piirtein niin, että sarjojen ekalla kaudella katsoja ottaa hahmot annettuina, ja jos hahmo tekee jotain yllättävää, se on vain osoitus hahmon monipuolisuudesta. Sitten kun kausien välillä on paljon aikaa odottaa ja muodostaa hahmoista omia käsityksiä, lukea fikkejä ja keskustella muiden fanien kanssa, käsitykset hahmoista muokkaantuvat ja vahvistuvat tietynlaisiksi. Sitten myöhemmät kaudet pettävät odotukset miltei pakosti, kun tarina ei kuljekaan siihen suuntaan kuin olisi itse toivonut tai kun hahmo edelleen yllättää, mutta sitä yllättävää puolta ei osaakaan enää ottaa mukisematta vastaan, vaan hahmo tuntuu yhtäkkiä kovin vieraalta, kun se ei olekaan yksi yhteen sen mielikuvan kanssa, jonka on siitä omassa päässään ehtinyt muodostaa. Toki tää ei poista sitä, etteikö sarjojen, tämänkin, taso voi laskea myöhemmillä kausilla, mitä erinäisimmistä syistä. Mä en vain jaksaisi liikaa osoitella itseäni häiritseviä yksityiskohtia sormella ja vaikeroida, kun voin sen sijaan vain pitää hauskaa!
« Viimeksi muokattu: tänään kello 15:46:46 kirjoittanut Sisilja »


LOUIS: Half-queer, mostly queer… what is it?
LESTAT: Non-discriminating.

Avan ja bannun on tehnyt flawless ♥

Eveliina L

  • ***
  • Viestejä: 369
Niin eli fanitus ja fanifiktio tuhoaa kaiken muun, kun ei anneta tekijöille itselleen oikeutta kehittää omaa tarinaansa vaan vingutaan sitä, kun se on vääränlainen, kun se ei ole juuri kuin minä minä minä haluaisi. Tämä on se syy varmaan miksi mä en halua fanittaa mitään enkä todellakaan ainakaan yhtä aikaa muiden kanssa.

//Se syy siis on se, että alkaa ottaa ja tämä olkoon mun viimeinen viesti tähän keskusteluun lol, koska mulla ei ole mielipidettä mihin tuo jatkuu ja siinä vaiheessa, kun jatkuu, olen luultavasti jo kärsinyt dementian eli unohtanut, mutta aiemmin on tapahtunut tai katsonut uudestaan ja tulkinnut ihan eri tavalla.
« Viimeksi muokattu: tänään kello 17:19:52 kirjoittanut Eveliina L »
"Do I want him here forever? Yes, of course." -Leon Draisaitl

Sisilja

  • Armand apologist
  • Valvoja
  • *****
  • Viestejä: 2 871
  • deviling my minion
Eiiii mun ollut nyt tarkoitus ehdottaa, että pitäisi olla keskustelematta lainkaan! :o Tarkoitin vain, että mun mielestä on sinänsä ihan ymmärrettävää, jos myöhemmät kaudet aiheuttaa mitä tahansa pettymyksiä enemmän kuin ensimmäiset. Siinä kaikki! ;D


LOUIS: Half-queer, mostly queer… what is it?
LESTAT: Non-discriminating.

Avan ja bannun on tehnyt flawless ♥