Kirjoittaja Aihe: Emme saa tarvita toisiamme | James/Sirius | K-11 | romantiikka, angsti (ficlet)  (Luettu 5661 kertaa)

Satine

  • ***
  • Viestejä: 242
Nimi: Emme saa tarvita toisiamme
Kirjoittaja: Satine
Ikäraja: K-11
Paritus: James/Sirius (taustalla James/Lily, Sirius/Marlene)
Tyylilajit: romantiikka, angsti
Vastuuvapaus: En omista hahmoja tai maailmaa tai saa tarinoistani minkäänlaista korvausta. 
Yhteenveto: "Tätäkö tämä siis tarkoittaa? Kaikessa onkin aina ollut kyse tästä." James ja Sirius oivaltavat yhdessä jotakin suurta.

Huom. Ficci käsittelee pettämistä. Jos tämä häiritsee sinua, niin suosittelen jättämään ficin välistä.

A/N: Täällä taas suomennetun ficletin kanssa! Alkuperäinen löytyy Tumblrista (K-11). Otsikossa on lainattu lyriikoita Anna Puun biisistä Säännöt rakkaudelle. Samalla parituksella jatketaan kuin ennenkin. 😌

**

Emme saa tarvita toisiamme

"Haluatko nähdä uusimman keksintöni, Anturajalka?" James kysyi, kun he olivat kaikki nauttineet herkullista sunnuntaipaistia Pottereiden luona.

Sirius myöntyi pienen hymyn kera, ja Lily ja Marlene pyörittelivät silmiään, kun heidän miehensä vetäytyivät puutarhavajaan. James rakasti kehittää uusia loitsuja, vaikkakin viime aikoina ainoastaan Sirius oli osoittanut mitään kiinnostusta niitä kohtaan.

Siriuksen hymy kaikkosi sillä sekunnilla, kun hän sulki oven perässään. Heidän katseensa nauliintuivat toisiinsa.

"Onko mielessäsi jotain, Sarvis?"

"Olen ajatellut. Edellistä kertaa."

Viikko sitten he olivat suudelleet ensimmäistä kertaa kahteentoista vuoteen. Yhdessä hetkessä Sirius oli ylistänyt Jamesia tämän taidokkaasta loitsutyöstä ja seuraavassa hetkessä hänen puheensa oli keskeytynyt Jamesin huulten painautuessa Siriuksen omia vasten lyhyeksi, epäröiväksi hetkeksi. Tämä oli toistunut toisen ja kolmannen kerran, kunnes he olivat lopulta haukkoneet henkeään kädet kaivautuneina toistensa housuihin.

Nuoruudessa heillä oli ollut tapana kokeilla yhdessä asioita huvin vuoksi ennen kuin mitään tarvitsi ottaa liian vakavasti. Ennen kuin kumpikaan heistä meni naimisiin. Ennen kuin Jamesista tuli isä ja Siriuksesta Harryn kummisetä. Ennen työelämään astumista ja arjen velvollisuuksia. Ennen kuin elämästä tuli niin ennalta-arvattavaa, että Sirius tunsi tukahtuvansa siihen.

"Mitä edellisestä kerrasta?" Siriuksen ääni oli vakaa, vaikka hänen sydämensä pamppailikin epätasaisesti.

James astui askeleen lähemmäksi, ja hänen katseensa viipyi Siriuksen suulla. "Meidän ei olisi pitänyt tehdä sitä."

Siriuksen ilme ei värähtänytkään, mutta hänen kyntensä kaivautuivat hänen kämmeniinsä. "Olen samaa mieltä. Eli unohdetaan koko juttu?"

James seisoi nyt aivan Siriuksen edessä ja kurkotti hänen taakseen lukitakseen oven.

"En sanonut niin."

Hänen lämmin hengityksensä Siriuksen leukaa vasten sai hänet värähtämään ennen kuin heidän huulensa kohtasivat. Sirius tuskin huomasi, miten hänen selkänsä tömähti ovea vasten.

Tässä hetkessä oli vain James, hänen kielensä Siriuksen suussa ja kätensä tämän hiuksissa. Jamesin vartalo painautui Siriuksen vartaloa vasten, heidän lantionsa kohtasivat, ja Jamesin huulilta karkasi pehmeä huokaisu, mikä puolestaan sai Siriuksen voihkaisemaan.

James. Ainoa ihminen, jonka kanssa hän tunsi olevansa elossa. Se, johon hän ei koskaan kyllästynyt.

"Helvetti, tämä tuntuu hyvältä. Sinä tunnut hyvältä", James mutisi vapistessaan Siriuksen kosketuksen alla.

"Minä rakastan sinua." Sanat lipsahtivat ulos ennen kuin Sirius ehti miettiä asiaa sen enempää.

James jähmettyi. Hän hengitti epätasaisesti sisään ja ulos ja painoi otsansa Siriuksen ohimoa vasten.

"Oletko aivan varma?"

Sirius nyökkäsi.

"Voi paska." James hieroi sormenpäillään Siriuksen hiuksia samalla, kun hänen huulensa pyyhkäisivät tämän poskea.

"Tätäkö tämä siis tarkoittaa? Kaikessa onkin aina ollut kyse tästä."

Sirius puristi Jamesin paitaa niin kuin se olisi ollut hänen ainoa pelastusköytensä. Niin ristiriitaista kuin se olikin, hänen sydämessään sykähti toivon kipinä samalla, kun syyllisyys poltteli yhtä vahvasti hänen sisällään.
 
Marlene oli hyvä kumppani – kymmenen vuotta Siriusta vanhempi, intohimoinen ja sanavalmis. He olivat valinneet yhteisen, onnellisen elämän ilman lapsia. Ainoastaan viime vuosina heidän sanansa olivat alkaneet sivaltaa hieman liian syvältä, ja he riitelivät hieman liian usein. Silti Marlene ei ansainnut tätä. Ei myöskään Lily.

"Rakastan sinua", Sirius sanoi toistamiseen, koska se oli ainoa jäljellä oleva totuus.

James otti pois silmälasinsa, jotka olivat jo ehtineet mennä vinoon ja hieraisi silmiään.

"Minäkin rakastan sinua." Hänen äänensä särkyi ja silmänsä kiilsivät kosteina. "Tämä muuttaa kaiken."

Sirius oli yhtä kuohuksissa tästä yhtäkkisestä oivalluksesta. Huokaisten hän antoi kätensä löytää Jamesin oman, ja heidän sormensa eksyivät toistensa lomaan.

"Tiedän."

**

A/N: Kommentit ovat tervetulleita! <3
« Viimeksi muokattu: 21.07.2024 01:43:47 kirjoittanut Satine »
Yes we're lovers, and that is that.

Vendela

  • Teeholisti
  • Valvoja
  • *****
  • Viestejä: 7 562
Oih, olipa tämä ihana!

Siis vaikka pettäminen ei ole koskaan kivaa, niin jotenkin se ei tunnu niin pahalta ja kamalalta kun kysessä on hahmot joiden haluaa olevan yhdessä ;D Ja kylläpä lopusta jäi ihanan toiveikas kuva, että se voisi olla jopa mahdollista. Lisäksi oma kiero mieleni hahmotteli jo semmoistakin, että naiset puolestaan olivat samaan aikaan kiihkeinä toistensa kimpussa niin että pettämistä tapahtuisi sielläkin suunnalla ;D Mutta toki tämä on vain toiveajattelua ;)

Kyllä se on niin, että Sirius ja James kuuluvat toisilleen! Mikä ihana mielikuva nouseekaan tästä kaksikosta kasvattamassa yhdessä Harrya :) Ja rakkaus, se on niiiin parasta! Ihana rohkea Sirius kun sanoi sen ääneen.

Kiitos kun kirjoitit!

Vendela

Bannu©Waulish

I think it's time for little story... It's definitely Storytime!

Linne

  • ***
  • Viestejä: 1 122
  • Hämmentynyt pesukarhu
Tykkäsin tästä kovasti!

Olipa jotenkin surullinen ja onneton teksti, vaikka tässä toiveikkuutta pohjalla olikin. Jamesin ja Siriuksen välinen rakkaus välittyi tästä vahvasti ja siksi teksti tuntuikin niin toivottomalta. Asiat kun eivät ole niin yksinkertaisia kuin kummankin sydän sanoo -Jamesilla on vastuullaan myös Harry, ja kuten kumpikin tiedostaa, sen paremmin Lily kuin Marlenekaan ei pettämistä ansaitse.

Surullisuudesta huolimatta (tai ehkä sen takia?) pidin tekstistä kovasti. Se oli kaunis ja katkeransuloinen, ja kerronta soljui kauniisti eteenpäin. Kiitos tästä!
Kaikki perinteet ovat typeriä. Siksi ne ovat perinteitä

Satine

  • ***
  • Viestejä: 242
Kiitos paljon kommenteistanne, Vendela ja Linne! 😊

Vendela: James ja Sirius ovat tosiaan vaikean paikan edessä, kun vetovoimaa on liikaa ja kummallakin on kumppani, jota tämä heidän puuhastelunsa satuttaa. Mutta tuo ehdotus että Lily ja Marlene touhuaisivat myös miestensä selkien takana olisi tietysti vähän parempi vaihtoehto. Eihän niiden tarvitsisi kuin vaan tehdä vaihtokaupat kumppaneiden suhteen. 😅😆 Joka tapauksessa tykkään paljon tutkiskella näitä erilaisia tapoja saattaa J/S yhteen ja tämä oli nyt tällainen vähän katkeransuloisempi tapa. James ja Sirius kasvattamassa Harrya on kyllä ihana mielikuva. 🥹 Se poika olisi ansainnut kaikki kynnelle kykenevät vanhemmat. Kiitos ihanasta kommentista! <3

Linne: Tähän paritukseen saa liitettyä kyllä niitä lohduttomia ja surullisen kaihoisia sävyjä vaikka kuinka. Mutta minun on vaikea kirjoittaa niille täysin toivotonta loppua – lähinnä koska en halua. 😄 Tällaista monimutkaista ihmissuhdesotkua on ficeissä kuitenkin loputtoman mielenkiintoista tutkia. Ihana kuulla että tykkäsit tunnelmasta ja kerronnasta! Kiitos kun luit! <3
Yes we're lovers, and that is that.

Angelina

  • Baroness
  • ***
  • Viestejä: 7 092
Ihailijakaarista heippa! Päätin haasteen myötä ruveta ihailemaan sua, koska tiesin sun listauksesta löytyvän vielä vaikka mitä James/Sirius helmiä, joita en oo ehtinyt lukea. Ja voi nyyhkis, tällä oli aivan ihana aloittaa! Tää samaan aikaan sattui, mutta kuitenkin antoi sellaisen pienen toivonkipinän, että olisiko tässä kuitenkin jotain mahdollisuuksia —

Tää shippi toki on parhaimmillaan angstisena, mutta koska oon toivoton romantikko mitä fiktiooni tulee, niin rakastan tällaisia pieniä viittauksia siihen, että josko sitten TÄLLÄ KERTAA kaikki päättyisikin hyvin. Joo delulu is not the solulu, mutta aina voi toivoa? :'D

Lainaus
Ennen kuin elämästä tuli niin ennalta-arvattavaa, että Sirius tunsi tukahtuvansa siihen.

Siis tämä, canonistakin johtuen en voi mitenkään kuvitella Siriusta tyytymään tavanomaiseen perhe-elämään tai oikeastaan edes parisuhteeseen, vaikka kenties juuri hän olisi sellaisen tarvinnutkin. James sitten taas on pölhö, joka kuvittelee että perhe-elämä riittää, mutta eihän se riitä. Ei se voi riittää. It is James. And he needs Sirius.

Lainaus
"Rakastan sinua", Sirius sanoi toistamiseen, koska se oli ainoa jäljellä oleva totuus.

James otti pois silmälasinsa, jotka olivat jo ehtineet mennä vinoon ja hieraisi silmiään.

"Minäkin rakastan sinua." Hänen äänensä särkyi ja silmänsä kiilsivät kosteina. "Tämä muuttaa kaiken."

Musta tää oli jotenkin ihana kohta! Ensin Sirius ehkä pelästyykin omia sanojaan, mutta sanoo päättäväisesti totuuden uudelleen ja Jamesin on pakko hetkeksi pysähtyä JA TIETENKIN SANOA SE TAKAISIN, koska naaaawww <3

Mulle ei ole mikään ongelma lukea pettämistä käsitteleviä ficcejä, kunhan se ei tapahdu mun shipin osapuolten välillä :''D Ei tässä nyt ehdi surkutella Lilyn ja Marlenen puolesta, kun on paljon olennaisempia asioita, joihin keskittyä...

Joka tapauksessa, kiitos tästä ♥ Tää oli herkku ja tästä on hyvä jatkaa syvemmälle sun listaukseen :3


the color of winter is in the imagination

grafiikat © Inkku ♥