Kirjoittaja Aihe: Kaikenkarvaiset ystäväni: Yllätys oven takaa (S)  (Luettu 840 kertaa)

Thelina

  • Ilomarja
  • ***
  • Viestejä: 2 738
Ficin nimi: Yllätys oven takaa
Fandom: Kaikenkarvaiset ystäväni
Kirjoittaja: Thelina
Hahmot: rouva Hall
Ikäraja: S
Genre: Slice of life
Yhteenveto: Taivas tietää, kuka ne oli oven taakse tuonut, tällä säällä.
Vastuuvapautus: Kunnia kaikesta alkuperäisiin kirjoihin liittyvästä kuuluu ilman muuta kirjoittajalleen James Herriotille eli Alf Wightille, tv-sarjoista puolestaan niiden tekijöille.

Kirjoittajalta: Osallistuu FFF1000 sanalla 398. Paimenkoira ja Virkehaaste XXII, sanalista alla.



Kaksi pientä unista paimenkoiran pentua makasi takkatulen edessä Dashin viltillä, eikä tämä ollut ilmeestä päätellen siitä lainkaan mielissään.

”Älähän nyt, ei ressukoita voinut uloskaan jättää!” rouva Hall sanoi ja kumartui silittämään spanielin turkkia. ”Taivas tietää, kuka ne oli oven taakse tuonut, tällä säällä.”

Vesi piiskasi Skeldale Housen ikkunoita harmaana eikä alkavasta keväästä ollut yhtäkkiä tietoakaan. Edellispäivän pehmeät pumpulipilvet olivat tiessään, eikä rouva Hall lainkaan kadehtinut töihin hälytettyä isäntäväkeään. Mutta eläinten vaivoja ei voinut siirtää, vaan puhelun tullessa oli lähdettävä kiireen vilkkaa hoitamaan poikimiset, ähkyt ja muut vaivat.

Hän istahti nojatuoliin ja soi nukkuviin koiriin hellän katseen. Toivottavasti myös herra Farnonin tavanomaisen huono tuuli kääntyisi suloisten nenien ja heiluvien häntien edessä, vaikka tällainen oven takaa löytynyt yllätys teettäisikin eläinklinikalle lisätyötä. Koiranpennuilla oli kuitenkin hyvällä tavalla kavala tapa sulattaa kenen tahansa yrmynaaman sydän.

”Kyllä me hänet ja James lumotaan”, rouva Hall kuiskutteli pennuille. ”Keksin teille jo nimetkin: tyttö saa olla Juhla lähestyvän kevätkarnevaalin kunniaksi, poika olkoon Julius.”

Rouva Hall ei käsittänyt, kuinka kukaan oli saattanut haavoittaa penturaasuja riistämällä heidät niin julmasti emältään. Ilo ja onni, että ne olivat kuitenkin kunnossa. Alin ikä pentujen luovutukseen taisi olla kahdeksan viikkoa, mutta nämä näyttivät rouva Hallin silmiin nuoremmilta.

”Annetaanpa seuraavaksi asiantuntijoiden tarkastaa teidät”, rouva Hall virkkoi, kun ovi kävi ja herra Farnon palasi jälkeen kotiin James kannoillaan.


Spoiler:  Sanalista • näytä

1. kaksi
2. jättää
3. taivas
4. vesi
5. pehmeä
6. siirtää
7. hellä
8. tuuli
9. kavala
10. lumota
11. juhla
12. kevät
13. haavoittaa
14. ilo
15. alin
Jokeri

« Viimeksi muokattu: 28.04.2026 17:48:14 kirjoittanut Thelina »
Kurkista listaukseeni

Avatar Ingridiltä ♥

Paquette

  • ***
  • Viestejä: 562
  • Voi sian sorkat!
Vs: Kaikenkarvaiset ystäväni: Yllätys oven takaa (S)
« Vastaus #1 : 28.04.2026 01:06:44 »
Fandom ei ole minulle tuttu kuin nimenä, mutta tämän lukeminen ei tuntunut välttämättömästi vaativan erityistä tuntemusta. :D  Tämä on aiheeltaan ja tunnelmaltaan aika erilainen verrattuna virkehaasteen muihin teksteihin, joita olen sattunut lukemaan, mikä tietysti kertoo hyvää kyseisen haasteen mahdollisuuksista. Myös sinä olet onnistunut saamaan sanat solahtamaan tarinaan niin, että ellen itse olisi myös tälle kierrokselle koettanut kirjoitella ja siksi pyöritellyt listaa mielessäni, eivät ne olisi millään tavalla pistäneet silmään. Tai silmään eivät siis pistäneet nytkään, mutta vertailun vuoksi ihan tarkoituksella niitä bongailin. ;D

Uniset pienet koiranpennut on tietysti suloinen lähtökohta tarinalle, ja onneksi lämmin tunnelma säilyy loppuun saakka. Vaikka pennut ovat kokeneet ikäviä asioita, niiden tulevaisuus näyttää kuitenkin valoisalta. Kiitos tästä!  :)

Thelina

  • Ilomarja
  • ***
  • Viestejä: 2 738
Vs: Kaikenkarvaiset ystäväni: Yllätys oven takaa (S)
« Vastaus #2 : 15.05.2026 11:35:50 »
Paquette, kiva kun tulit lukemaan, vaikkei fandom ole tuttu! Se on joka kerta yhtä hämmästyttävää huomata, miten erilaisia tekstejä virkehaasteeseen syntyy. Laidasta laitaan eri ikärajoja ja genrejä! Ja jep, sanoja on hauska bongailla, miten ne on käytetty :) kiitos kommentista ja ihanaa, että pidit suloisista koiranpennuista!
Kurkista listaukseeni

Avatar Ingridiltä ♥

Fiorella

  • ***
  • Viestejä: 5 946
  • Hyvän tuulen kotisatama
    • https://archiveofourown.org/users/Fiorelle
Vs: Kaikenkarvaiset ystäväni: Yllätys oven takaa (S)
« Vastaus #3 : 17.05.2026 22:22:31 »
Niin söpöä! Näin tämän jo joku päivä sitten, mutta nyt vasta kerkisin lukemaan rauhassa.

Rakastan Kaikenkarvaiset ystäväni -kirjoja jo lapsuudesta ja nämä paluut tuttuihin maisemiin ovat niin nostalgisia ja ilahduttavia. Ja tässä tämä suloinen koiranpentu-teemainen slice of life -hetki osui suoraan sydämeen.

Kiitos! Tykkäsin kovasti.

I´m kind and caring Hufflepuff!
~ Iltakävelylle Fiorellan ficcitarhaan? ~