Kirjoittaja Aihe: Pipsa Possu: Dinosauruksen tuho, S, ääliöhuumori  (Luettu 13410 kertaa)

Linne

  • ***
  • Viestejä: 1 067
  • Hämmentynyt pesukarhu
Tekstin nimi: Dinosauruksen tuho
Tekstin kirjoittaja: Linne
Fandom: Pipsa Possu
Ikäraja:S
Genre: ääliöhuumori
A/N: veljentytön kanssa on tullu katsottua Pipsa Possua ihan kiitettävästi ja se näkyy :D en vastaa tekstin aiheuttamista traumoista. Omistan tämän raapaleen Maissinaksulle ❤️
Osallistuu spurttiraapaleeseen, sanana nurmi


Pipsa Possu asuu keltaisessa talossa. Siellä Pipsan kanssa asuu isäpossu, äitipossu ja Pipsan pikkuveli, Jyri Possu.
Jyrillä on dinosaurus. Se ei ole oikea, se on tehty muovista. Dinosaurus on Jyrille hyvin tärkeä.
Pipsa ei pidä Jyrin dinosauruksesta. Se on ruma ja likainen ja vie tilaa Pipsan nukeilta. Pipsa päättää hankkiutua dinosauruksesta eroon.

Pipsa yrittää hukuttaa dinosauruksen…

Mutta muoviset dinosaurukset eivät huku.

Pipsa yrittää polttaa dinosauruksen kynttilällä…

Mutta äitipossu ehtii hätiin ja nyt dinosaurus on vain entistä rumempi.

Pipsa yrittää ajaa dinosauruksen päältä ruohonleikkurilla…

Mutta ruohonleikkuri lipsahtaa nurmen sijasta ukkipossun palkittuihin krysanteemeihin. Ukkipossu on hyvin vihainen!

Lopulta Pipsa keksii keinon! Hän ottaa äitipossun jumppanauhan ja Jyrin sukset. Näistä hän rakentaa ritsan, jolla singota dinosaurus kauas pois.
Pipsa onnistuu! Dinosaurus lentää korkealle yli puiden, yli kattojen, yli maailmanpyörän! Pipsa hymyilee ja kääntyy kotia kohti. Mutta odota. Mikä tuo on tuolla horisontissa?

MÄTS!

Pipsa onkin rakentanut bumerangin!

Seuraava jakso: Pipsa Possu sairaalassa
Kaikki perinteet ovat typeriä. Siksi ne ovat perinteitä

Larjus

  • ألف ليلة وليلة
  • ***
  • Viestejä: 7 482
  • En kaipaa kirjoituksiini (negaa) kritiikkiä tms.
Vs: Pipsa Possu: Dinosauruksen tuho, S, ääliöhuumori
« Vastaus #1 : 11.08.2023 12:49:07 »
Sulla on selkeesti ollu kivaa viime päivinä ku oot tällasia kirjoitellut ja julkaissut ;D Mut se on vaa ihanaa, varsinki ku postaat ne muidenkin luettavaksi! Pipsa Possua ei ole kauheasti tullut itse katsottua (sattuneista syistä 😂), mut pystyn kyl niin hyvin näkemään tän kaiken, ja kuulemaan sen kertojaäänen lukemana. Voi voi Pipsaa kun pitää veljen lempilelusta päästä eroon keinolla millä hyvänsä. Lapset osaa olla niin julmia... Voin vain kuvitella, mikä show siitä syntyisi, jos Jyri tekisi Pipsan nukeille samaa kuin tämä hänen dinolleen! Varmaan vain hyvä ettei Pipsa ihan onnistunut suunnitelmissaan.

Lainaus
Seuraava jakso: Pipsa Possu sairaalassa
Apua tää lopetus 😂 Täydellinen.

随分・・・待たせちまったな・・・」

mursuhilleri

  • legenda
  • Valvoja
  • *****
  • Viestejä: 3 845
Vs: Pipsa Possu: Dinosauruksen tuho, S, ääliöhuumori
« Vastaus #2 : 13.08.2023 19:18:10 »
Mitä ihmettä mä just luin ;D Voihan Pipsa. Siitä on ihan sika kauan kun oon viimeksi katsonut Pipsa Possua mutta pääsin tällä kyllä ihan tunnelmaan. Tää vois hyvin olla oikea jakso.

Arvostan oikeesti että kirjoitit eka Teletappeja ja sit Pipsa Possua ja vielä Twilightiakin. En sitä Twilightia kyllä vielä oo lukenut, mutta kaikki aikanaan.

Ymmärrän kyllä Pipsan turhautumisen rumaan dinosaurukseen! Kyllähän siitä nyt pitää hankkiutua eroon keinolla millä hyvänsä.

Lainaus
Mutta ruohonleikkuri lipsahtaa nurmen sijasta ukkipossun palkittuihin krysanteemeihin. Ukkipossu on hyvin vihainen!
Repesin kyllä tälle ihan huolella. Pipsa parka kun saa Ukkipossun vihat niskoilleen :(

Lainaus
Pipsa onkin rakentanut bumerangin!
Ah mikä lopputwisti! Dinosaurus päätti sitten kostaa kaiken tämän kaltoinkohtelun ja mäjäyttää Pipsan sairaalakuntoon.

Lainaus
Seuraava jakso: Pipsa Possu sairaalassa
Kiitos tästä ja jään odottelemaan sitä seuraavaa jaksoa ::)

Fiorella

  • ***
  • Viestejä: 5 840
  • Hyvän tuulen kotisatama
    • https://archiveofourown.org/users/Fiorelle
Vs: Pipsa Possu: Dinosauruksen tuho, S, ääliöhuumori
« Vastaus #3 : 15.08.2023 23:00:08 »
Hehee. Jos jotain lastenohjelman hahmoa inhoan niin ärsyttävää Pipsa Possua, eikä vähiten siksi, että lapset rakastavat sitä melkein poikkeuksetta.

Lainaus
MÄTS!

Pipsa onkin rakentanut bumerangin!
Vahingonilo on paras ilo, ainakin kun on Pipsa Possusta kyse! ;D Ihan loistavaa.

I´m kind and caring Hufflepuff!
~ Iltakävelylle Fiorellan ficcitarhaan? ~

Linne

  • ***
  • Viestejä: 1 067
  • Hämmentynyt pesukarhu
Vs: Pipsa Possu: Dinosauruksen tuho, S, ääliöhuumori
« Vastaus #4 : 28.08.2023 21:11:05 »
Larjus Kivaa kyllä oli, myönnän :D Mä olen katsonut Pipsa Possua niin paljon että todettiin jo veljen kanssa, että meillä on omat suosikkijaksotkin xD Ja hyvänen aika, voi vain kuvitella, mitä Pipsa sanoisi jos Jyri tuhoaisi hänen nukkensa!


mursuhilleri sitäpä juuri xD Ristin tämän "ei päätä eikä häntää" viikoksi ja kivaa oli, suosittelen! Ehkä tän ficin nimi olisikin pitänyt olla Dinosauruksen kosto xD Saa nähdä, jos vaikka innostuisin kirjoittamaan lisääkin jaksoja, miksei mua jo palkata käsikirjoittajatiimiin?

Fiorella usko tai älä, mä alan olla niin aivopesty että mulla on jo omat lempijaksot xD Ainakin mun veljentyttö rakastaa Pipsaa, edes muumit eivät uppoa niin hyvin! Ja vahingonilo on tosiaan paras ilo xD

Kaikki perinteet ovat typeriä. Siksi ne ovat perinteitä

Meldis

  • puuskupurilainen
  • ***
  • Viestejä: 3 336
Vs: Pipsa Possu: Dinosauruksen tuho, S, ääliöhuumori
« Vastaus #5 : 19.10.2024 16:58:20 »
;D En oikein uskalla lukea yleensä mitään, missä lukee ääliöhuumori, mutta sinulta tätä genreä on tullut luettua aiemminkin, joten tiesin, että tästä tulee vain hyvälle tuulelle. En ole tainnut katsoa koskaan Pipsa Possua lainkaan, mutta eipä tässä mitään canon tuntemusta tarvittu. Hyvin siskomaista ärsyyntyä veljen lelusta, joka pitää tietenkin tuhota tai vähintään piilottaa. :D Ja ottaen huomioon, että lähdeteos on lasten animaatio, ei välttämättä ole kaukaa haettua, että vahingossa tulisi ritsan sijaan tinkeröityä bumerangi. Kiitos tästä!
Hine on ylde, eft gewunigen wilgesiþas, þonne wig cume.

˚*・༓☾ Tóspringe!☽༓・*˚

Maissinaksu

  • Trubaduuri
  • ***
  • Viestejä: 3 403
  • Kurlun murlun
Vs: Pipsa Possu: Dinosauruksen tuho, S, ääliöhuumori
« Vastaus #6 : 25.05.2025 20:20:26 »
Taisin sanoa tästä jotain kaunista jo tämän julkaisun aikoihin, mutta josko sitä jättäisi kunnon puumerkkiäkin. xD Minä niin pidän ääliöhuumorista, ja mikä olisikaan parempi sarja sellaiseen kuin Pipsa Possu. Varmaan sinusta on tullut sarjan eksperttikin tässä muutaman vuoden aikana, kiitos tämän erään pienen ihmisen. 😂❤️

Tykkään, miten tässä on sellainen dokumenttimainen kerronta juuri samaan tapaan kuin itse sarjassakin. Helppo lukijankin visuaalistaa tapahtumia hahmojen ilmeineen ja eleineen. 😂 Pipsa se on yhtä itsekeskeinen ja rasittava kuin aina, sääli dinoa! Mutta saipa kostonsa. xD Melkoinen plot twist kyllä kävi lopussa! Joko on seuraava jakso suunnitteilla?

Kiitus tästä ja onnea arpajaisvoitosta! ❤️

- Mai
"I read you loud and clear, Lizard."

Skadi

  • ***
  • Viestejä: 109
  • Durmstrangin kasvatti
Vs: Pipsa Possu: Dinosauruksen tuho, S, ääliöhuumori
« Vastaus #7 : 02.06.2025 21:55:44 »
Eikös vihan ja rakkauden raja sanota olevan häilyvä? Ehkä tämä on Pipsan tapa leikkiä Dinosauruksella. Jäisi kuitenkin kaipailemaan jos ei olisi bumerangoitunut. Kiitos nauruista ;D
"Those who shy away from the Dark Arts...
...will never understand the true balance of magic."

Lusikkasirri

  • Pölypallero
  • ***
  • Viestejä: 265
Vs: Pipsa Possu: Dinosauruksen tuho, S, ääliöhuumori
« Vastaus #8 : 07.06.2025 20:53:15 »
On laitonta, etten ole vielä kommentoinut tätä. Tämähän on siis aivan mahtavaa sisarusrakkautta; mitä kaikkea sitä lapset keksivätkään. Tekstin tyyli on myös hauskan samankaltainen alkuperäisen sarjan kanssa.

Pipsa Possu on muuten juuri toukokuussa saanut pikkusiskon. Olen (osittain tämän innoittamana) pohtinut että siitä voisi olla hauska kirjoittaa jotain :D

Kiitos tästä!
Ja niin / taas löydän kotiin tien / ja joukon ystävien / ja syliin kaikkein rakkaimman, ja syliin rakkaimman.
Ei Volga, Niili milloinkaan / niin pysty kohtaamaan / kuin virrat ihmissydänten, kuin virrat sydänten.
Vuokko Hovatta - Virta