Olipa tämä hauska ja yllättävä lukukokemus! Tämä on niin jännittävä sekoitus canonia ja jotain aivan muuta, että ihan hämmentää. AU!versioksi siis todella onnistunut! Tykkäsin kovasti siitä, miten tässä selvisi lukijalle hiljalleen yhä enemmän siitä, kuka kahdesta on merenneito ja miten merenneitous toimii. Tuli heti mieleen lapsuuden muistot H20-tv-sarjasta, se oli kyllä hieno

Tässä kuitenkin on teinitunnelman sijaan ihanan utuinen ja (kuten muutkin ovat kommentoineet) kesäinen tunnelma. Luna ja Ginny ovat jotenkin täysin oikeat hahmot tähän AU-versioon (vaikka hmm, Drarry-mermaid!AU voisi myös olla hämmentävän cool!) ja tekstin aloituslause on niin lunamainen, että hymyilyttää!
Voisin lainata koko tekstin kyllä, koska tässä oli niin paljon söpöä ja rakastavaa dialogia ja yksityiskohtia ja on ihanaa, miten Ginny Lunaa sanoillaan ja teoillaan hellittelee. Rakastin myös mielikuvaa siitä, että Luna on uiskennellut jonnekin Saukkonummen läheisyyteen ja kävellyt Kotikolon ovelle tapaamaan Ginnyä, ihan tuosta vain

Yksityiskohta Mollyn antamasta salvasta oli myös ihana, sillä se kertoo siitä, että Luna on päässyt osaksi Weasleyn perhettä. Tuplaraapaleen päättävä lause oli aivan loistava sekin, kuten koko muukin teksti, ja nyt olen vain yhtä hymyä ♥ Kiitos kovasti tästä!