Kirjoittaja Aihe: Eksyneen viimeinen askel | K11 | Joonas/Kalle  (Luettu 380 kertaa)

Kelsier

  • Korpinkynsi
  • Valvoja
  • *****
  • Viestejä: 3 003
  • ava by Rosmariini
Eksyneen viimeinen askel | K11 | Joonas/Kalle
« : 13.02.2026 10:08:09 »
Ficin nimi: Eksyneen viimeinen askel
Kirjoittaja: Kelsier
Ikäraja: K11
Tyylilaji/Genre: Draama
Paritus: Joonas/Kalle
Varoitukset: Itsemurha, joka on tapahtunut tekstin ulkopuolella ja josta puhutaan yleisellä tasolla.
Haasteet: Haasteita hampaankolossa III (originaalikiipeily sana 88. eksyä)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Joonas istuskeli katsellen tv:tä Kallen tullessa kotiin. ”Moi.”

”Moi”, kuului voipunut vastaus.

Joonas unohti ohjelman saman tien ja kääntyi katsomaan poikaystäväänsä. Tämä näytti siltä kuin olisi itkenyt hieman ja pidätellyt vielä suurempaa kyynelvirtaa. ”Mikä on mururakas?”

Kalle tömähti hänen viereensä sohvalle ja upotti kasvot käsiinsä. ”Ei mulla mittään hättää oo. Tunnilla vaan tavallaan oli…” Lause katkesi kuin mies ei olisi tiennyt, miten jatkaa.

”Oliko teil jotain ongelmii?” Joonas kysyi kietaisten kätensä toisen olkapäille.

Kalle huokaili hetken ja painautui lähemmäs hänen kainaloaan. ”Muistatko sää Joelin? Oon joskus tainnu sanoa, että sillä on vähän vaikeuksia elämässä.”

Kyllä Joonas muisti. Pojalla taisi mennä kaupungilla välillä vähän liiankin kovaa. ”Ei kai se oo tehny mitään hölmöö?”

Kalle nosti kostean katseensa häneen. ”Joel on kuollut. Yliannostus lääkkeillä, joita löytyy ihan jokkaisen lääkekaapista.”

Nyt Joonas halasi toista tiukasti. ”Ai ei mitään! Yks sun oppilas on kuollu. Kyllä siitä saa järkyttyny ja surullinen olla.”

Kalle kyhnäsi hetken aikaa häntä vasten. ”Sen täti kävi kertomassa tän ennen tuntia. Vanhemmat ei luonnollisestikaan pystyneet. Eikä… eikä sillä olisi ollut kiirettä, kun… kun ei me vahita poissaoloja, mutta Joel… Joel oli maininnut mut viestissään…”

Joonas tunsi poikkiksensa kevyen tärinän. Tämä juttu oli koskettanut Kallea syvältä. ”Eihän ne syytä sua mistään?” hän kysyi varmistukseksi, vaikkei arvellut kyseen olevan mistään sellaisesta.

”Ei… ei…kun se oli kirjoittannut, että mun tunnit oli… oli melkein ainoa hyvä asia sen elämässä. Et ehkä… ehkä joku muuki, kun sen vanhemmat… välitti sen tyhmästä olemuksesta.”

Kalle alkoi itkeä. Joonas silitteli tuuheita kiharoita. Poikaraukka kuulosti olleen aika eksynyt oman elämänsä kanssa. Olihan hänenkin elämässään ollut teininä kaikenlaisia aallokoita, ja isän ja mamman ja tietysti Mian tuki oli ollut korvaamatonta.

”Mun… mun ois pitänyt olla sille enemmän… enemmän tukena”, Kalle sammalsi. ”Mää näin, että sillä… sillä meni huonosti. Se oli aivan yllättyny… jos sitä kehuttiin tunnilla… ja se kutsu mua opettajaksi… silleen kunnioittavasti, kun kaikki muut sanoo vaan Kalle…”

Joonas etsi kostean posken hyväiltäväkseen. ”Joelin kuolema ei ole sun vastuullas! Upeeta kuulla, kuinka sä välitit siitä ja varmaan sen vanhemmatkin arvostaa sitä, kunhan aika vähän parantaa haavoja. Sä teit varmasti parhaas sen suhteen, mä en voi uskoo muuta.”

Kalle käänsi päätään niin, että saattoi suudella hänen kämmentään. ”Mää rakastan sua ihan hirveesti. Sää oot mulle maailman tärkein. Ja mää tiiän, etten sano sitä tarpeeksi usein…”

Joonas hiljensi tämän pehmeästi. ”Sä sanot sen joka päivä, mururakas. Jos et ääneen, niin teoillas. Mäkin rakastan sua.” Hän suukotti Kallen hiuksia.

”Mää en silti voi olla ajattelematta…”, Kalle kuiskasi hiljaa.

Joonas ei vastannut siihen, kun ei siihen vastausta tarvittu. Oli helvetin epäreilua, ettei nuorella pojalla ollut ollut ketään ja sen oli pitänyt pyrkiä pois maailmasta päästäkseen sopuun itsensä kanssa. Hän oli siksi sitäkin onnellisempi siitä, että heillä oli toisensa ja oma koti, jossa saattoi kyhnäillä sylityksin.
"Kuka minä olisin, ellei teitä olisi ollut?
Mitä ovat tarinani, paitsi jatketta lankaan, joita te puolalta puritte?
Mitä olen teille velkaa, paitsi kaiken?"

(Elizabeth Acevado: Kaikilla mausteilla)                       
                            

 

Ygritte

  • [igrit]
  • ***
  • Viestejä: 1 014
Vs: Eksyneen viimeinen askel | K11 | Joonas/Kalle
« Vastaus #1 : tänään kello 12:48:30 »
Kommenttikampanjasta hyvää päivää:) Olipa kiva, kun olit laittanut tämän sinne vaihtoehdoksi! Nappasin tämän vaihtoehtojen listalta otsikon perusteella, sillä mieleen heräsi jotenkin heti kysymys mitä on tapahtunut, kun puhutaan viimeisestä askeleesta. Tässä oli tosi kauniita ja tosi surullisia hetkiä. Tiesin odottaa myös murheita, kun varoituksissa olit jo maininnut itsemurhasta, mutta kyllä sen käsittely silti riipaisi syvältä.

Lainaus
”Mikä on mururakas?”

Tämä ilmaus oli ihana! Kaiken surun keskellä oli lohdullista luettavaa, että Kalle on Joonaksen oma mururakas, ja heillä on toisensa, joihin tukeutua tällaisellakin hetkellä.

Lainaus
”Ei… ei…kun se oli kirjoittannut, että mun tunnit oli… oli melkein ainoa hyvä asia sen elämässä. Et ehkä… ehkä joku muuki, kun sen vanhemmat… välitti sen tyhmästä olemuksesta.”

Tämä kosketti syvästi. Tekisi mieli itsekin halata Kallea, ja kertoa hänelle, että hän oli tehnyt kaiken voitavansa. Hän oli selvästi kohdannut Joelin aidosti ja arvostavasti, välittänyt tästä, vaikka he eivät erityisen läheisiä olleetkaan. Tällä kertaa se ei riittänyt, mutta eihän Kalle voi tietää kuinka monta on aiemmin pelastanut! Tässä on ihan älyttömän tärkeä teema siitä miten iso merkitys sillä on millä tavalla me kohtaamme toiset ihmiset. Kuinka jokaisen huonosti käyttäytyvän, ongelmallisen tai ärsyttävän ulkokuoren takana on kuitenkin herkkä ja haavoittuva ihminen.

Lainaus
Hän oli siksi sitäkin onnellisempi siitä, että heillä oli toisensa ja oma koti, jossa saattoi kyhnäillä sylityksin.

Tämä oli myös ihanasti kirjoitettu. Varmasti vaikealla hetkillä sen näkee erityisen selvästi, että juuri tällaiset asiat ovat elämässä niitä merkityksellisiä. Kun olet löytänyt ihanan ihmisen vierellesi ja voitte yhdessä jakaa niin ilot kuin surutkin. Ja tässä tapauksessa tarkoitan Kallea ja Joonasta, jokaiselle se merkityksellisyys on erilaista, ja tärkeintähän on löytää ne omat tärkeät juttunsa. Kiitos tästä kauniisti kirjoitetusta, täynnä tunteita olevasta tekstistä<3
This won't turn into hyperfixation
and
Other Hilarious Jokes You Can Tell To Yourself

/ᐠ - ˕ -マ