Oon kirjoitellut tänne viimeksi kolmisen vuotta sitten siitä, miten mua jännitti/jännittää puhua musiikista ja että haluaisin työstää sitä ja opetella puhumaan musiikista. Ja siis oikeastaan oon edennyt tässä yllättävän hyvin!
Yks aika iso käännekohta oli, kun vuosi sitten rohkenin tekee sellaisen blend-listan
Sokerisiiven kanssa, että se yhdistää molempien kuuntelemista biiseistä yhteisen listan. Eka en meinannut suostua tähän ehdotukseen, mutta suostuin kuitenki lopulta. Ja alkuun mietin sitä ihan hirveästi, että siellä listalla näkyy toiselle ihmiselle kaikki mitä oon kuunnellut ja kääk. Mutta lopulta se oli aika korjaava kokemus. En itse kauhean usein katsele tai kuuntele sitä listaa nykyään, mutta sillä kuitenkin on ollut tosi parantava vaikutus, et kun oon tiennyt, että mun musiikinkuuntelu näkyy siellä toiselle ihmiselle, enkä oo yhtäkään negatiivista kommenttia saanut, eikä me olla oikeastaan siitä aikoihin puhuttu edes. En tiedä yhtään minkä verran hän on sitä meidän yhteistä listaa kuunnellut, mut kuitenkin se tieto, että se mun musiikkidata on jollain toisella ihmisellä näkyvissä, on tuonut alkupaniikin jälkeen yllättävän paljon itsevarmuutta musiikista puhumiseen!
Kohtahan se alkaa olemaan jo Spotify Wrappedin aika! Edellä mainitun toverin kanssa ollaan jo monena syksynä kuumeisesti odoteltu ja spekuloitu ja laskettu päiviä Wrappediin

Se on ollut ihan hauska vuosittainen yhteissekoosi.
Viime vuonnahan suosikkiartistini oli Ed Sheeran koska nykäisin jonku ihan hullun hyperfiksaation siihen ja kuuntelin sen musiikkia koko kesän ja syksyn. Ja siis Ed Sheeranilla on tällä hetkellä semmoinen 80 miljoonaa kuukausittaista kuuntelijaa, ja mä olin viime vuonna kuuntelijoiden Wrappedissa 0,001%:ssa XD Olin Sheeranin kuuntelijoissa sijalla 1823. Voin sanoo et hulluus oli tosi tarina. Tänä vuonna ei oo jostain syystä niin paljoo sit jaksanut kuunnella kyseistä artistia. Toki sitäkin, mutta huomattavasti vähemmän.
Oon ylipäätään kuunnellut paljon vähemmän musiikkia tänä vuonna. Ja melkein aina kun kuuntelen jotain, niin kuuntelen mun Sekametelisoppa-soittolistaa, joka on nimensä mukainen! Siellä on.. kaikkea. Luulen et mä voisin tällä listalla läpäistä jonkun "kuunteletko
oikeesti kaikkea laidasta laitaan" -testin

Siis kun listalta löytyy mm. seuraavia esittäjiä:
⋆ Stam1na
⋆ Ed Sheeran
⋆ Infected Mushroom
⋆ Thirty Seconds To Mars
⋆ Mamba
⋆ Käärijä
⋆ Smurffit
Ja paljon muutakin, mut tässä ehkä tunnetuimpia esittäjiä. Tästä tämmöinen itsensä paljastus tähän väliin! Lista on ihan mun näköinen, etenkin biisivalintojen puolesta, ja musta ois ihanaa laittaa joitain mun läheisiä kuunteleen tota listaa
