Harry Potter -ficit > Pimeyden voimat
Pian sinä olet vapaa | S | Augusta & Neville
hiddenben:
Oi, yllätyin ja ilahduin suuresti, kun huomasin saaneeni kommentin tähän! Kiitos siis siitä, Hopearausku :) Olen todella otettu kehuistasi, sillä surullisia tekstejä on mielestäni aina vaikea kirjoittaa - tai ainakin on vaikeaa saada se suru kirjoitettua niin elävästi, että se välittyisi lukijallekin. Olen ihan samaa mieltä siitä, että sairaus- ja vanhuuskuolemat ovat jostain syystä koskettavampia kuin vahingossa tai taistelussa tapahtuvat kuolemat, vaikka en osaakaan oikein selittää, miksi näin koen. On totta, että Augusta jää kirjoissa melko etäiseksi ja kylmäksi hahmoksi, mutta uskoisin, että hänessä on paljon rakkautta, vaikka ulkokuori onkin kova :) Kiitos ihanasta kommentista tähän tekstiin! ♥
Kaarne:
Jaa jaa, meiksi on jättänyt tämän hianon tekstin kommentoimatta. >:( Niin noloa, ettei sanotuksi saa.
Olit minusta tavoittanut tässä tosi hienosti Augustan ja Nevillen suhteen. Olen lukenut tämän muutamaan otteeseen, mutta teksti koskettaa joka kerta, ja ehkä erityisesti se, ettei tällaisista suhteista kauhean usein pääse ficeissä lukemaan. (Tai vanhoista hahmoista. Siitä pisteitä tässä yhteydessä myös vanhalle kunnon Kahden sukupolven naisia -tekstillesi. ;) )
Olit myös saanut nuo virkehaasteen sanat tosi hyvin ja sujuvasti tähän mukaan, eivät nousseet tekstin seasta mitenkään kummallisesti esiin. Ja aloituslause on tosi hieno, persoonallinen ja kertoo molemmista hahmoista jotakin.
Kiitos tästä! :)
hiddenben:
Kiitos Kaarne kivasta kommentista! Tässä ficissä on paljon henkilökohtaista, joten erityisen hienoa, että teksti koskettaa ja toimii. Ja että Augustan ja Nevillen suhde tulee toimivasti esiin! Heistä voisi kyllä kirjoittaa enemmänkin. Kiitos itsellesi, että luit ja kommentoit ♥
flawless:
Olipas tämä kaunis ja koskettava! Tämä oli aiheeltaan sellainen, että tuli aika lähelle ja siksi kosketti lukiessa todella paljon. Samaan aikaan tämä oli sekä surullinen että lohdullinen, koska vaikka tässä olikin menettämisen tuskaa ja surua niin tässä oli kuitenkin mukana myös lohdullinen aspekti, koska kuoleman hetki kuitenkin oli rauhallinen ja lämpimiin hyvästeihin oli aikaa. Erityisesti tekstin viimeiset repliikit olivat tosi kauniita, musta oli ihanaa että hyvästit olivat näin rakkauden täyteiset ja merkitykselliset. Viimeinen repliikki oli tosi kauniisti sanottu ja välitti todella hyvin rakkautta ja lämpöä. Muutenkin tässä oli tosi kaunis ja rakkaudentäyteinen sekä herkkä tunnelma. Tämä oli kirjoitettu tosi kauniilla tavalla ja tekstissä oli ihanis yksityiskohtia, esimerkiksi tuo torkkupeitto ja sen merkitys sekä tekstin ensimmäinen ja viimeinen virke olivat silmäänpistävän nättejä. Kiitos paljon tästä lukukokemuksesta!
hiddenben:
Kiitos kauniista kommentistasi flawless! Ilahduin erityisesti siitä, että onnistun tavoittamaan tunnelman ja pitämään sen rauhallisena, vaikka se tuleekin lähelle ja surullisuus saattaa tuntua ahdistavalta. Ja että Augustan ja Nevillen välinen lähimmäisenrakkaus tulee esiin! Kiitos, että luit. Kommenttisi ilahdutti kovasti ♥
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta