Finfanfun.fi
Ficit (kaikki fiktiiviset fandomit ja RPF, pl. Harry Potter) => Rinnakkaistodellisuus => Aiheen aloitti: Maissinaksu - 16.02.2026 20:25:54
-
Ficin nimi: Etelän eväitä
Kirjoittaja: Nax
Fandom: Hazbin Hotel
Ikäraja: S
Mukana: Vincent & Alastor (voi tulkita halutessaan shipiksikin, joskin ehkä yksipuolisena Vincentin suunnalta, jos minulta kysytään, mutta tehkää kuten mielitte 😂)
Genre: Slice of life, MurderMedia-AU ja taustalla vielä kimppakämppäily-AU:kin xD
Summary: “Onko hyvääkin tavaraa? Sikäli mikäli se on jokin mauste?”
A/N: Omistan tämän mitä mainioimmalle Larjukselle vähän myöhäisenä ystäv(ä/e)npäivälahjana. ❤️ Osallistuu Otsikkohaasteeseen ilmansuuntaotsikolla sekä Kerää 10 -haasteen toiselle kierrokselle hahmolla Vincent.
***
“Jonesin laatuvarminta kalakastiketta”, Vincent luki lasipullosta ja poimi käteensä toisen. “Millerin farmin rypsiöljyä...”
“Kuulehan nyt, Vincent. Jos ajattelit käydä jokaisen hankintani erikseen läpi, tämän purkaminen käy suorastaan piinaavaksi”, Alastor tuhahti nyökäten kohti suurta pahvilaatikkoa.
“Nooh, minua vain kiinnostaa kovasti nähdä, millaisilla etelän eväillä New Orleansin kaverisi ovat sinua lahjoneet”, Vincent hymähti ja ojensi pullot Alastorille.
“Minä oikeastaan tilasin nämä heidän kauttaan”, Alastor tarkensi. “Miten vaivatonta se olikin, kun ei tarvinnut kuvailla tuotteita perinpohjaisesti saadakseni juuri oikean ja oikeasta puodista!”
“Aivan, aivan...”
“Mukana tosin on jokunen lahja ja hyvän onnen toivotus. Otaksuivat minun tarvitsevan kalmanharmaaseen arkeeni yhtä sun toista kotikontujen kultaa, ne siunatut ryökäleet!” Alastor hykersi ja nappasi suuhunsa palan kuivattua ananasta. Kuivattujen hedelmien lisäksi laatikosta oli löytynyt yllätyksenä kahta hänen suosikkiteelaatuaan sekä Frankensteinin tuorein painos, jota Vincentkin oli ihastellut hänen olkansa yli.
“Entäs nämä...” Vincent poimi laatikosta nipun pieniä paperipusseja. “LaLaurien maustetarha... Hah, onko kyseessä peräti se LaLaurie?”
Alastor loi Vincentiin suopean katseen, joka lämmitti häntä päästä varpaisiin. “Jo vain, samaa huonetta ja sukua, tosin lähinnä paperilla. Tämä LaLaurie on onnekseen kaukaisempaa ja vähemmän surullisenkuuluisaa haaraa kuin arvon madame.”
Vincent korskahti. “Kannattaa olla jo liiketoiminnan vuoksi.”
“Kenties... Olen kyllä jokseenkin vaikuttunut, jos kyseinen nimi sanoo sinulle jotain.”
“Tietysti, Al hyvä! Pidätkös minua ihan yleistiedottomana tolvanana?” Vincent hymyili itseriittoisesti ja jatkoi maustepussien tutkailemista. “Mitä on cajunmauste?”
“Hmmm, niin, siitä yleistiedon puutteesta...”
“Ei kai cajun sentään yleistietoa ole? Suola ja pippuri, kaneli ja laakerinlehdet... ne ovat yleistietoa! Ja chili!” Vincent luetteli, kun Alastor nappasi maustepussit hänen näpeistään teatraalisella pinsettiotteella. “Ja vielä tämä... Louisiana Viper? Jaa, mikä lienee...”
“Hm?” Alastor käänsi päänsä laatikosta nostettua maustetta kohti. “Kas, lähettivät Viperia kirsikkana kakun päällä!”
“Onko hyvääkin tavaraa? Sikäli mikäli se on jokin mauste?”
“Eräs chilipippuri. Ja kyllä, siinä on miellyttävän savuinen aromi. Joskin se on myös äärimmäisen tulinen, joten sinun lienee turha vaivata päätäsi sillä”, Alastor sanoi kultaisesti, joskin alentuvasti.
“Tietenkin chili kuin chili lasketaan tulisenluonteiseksi”, Vincent myhäili tietäväisesti. “Eiväthän ne muuten olisi lajinsa edustajien väärtejä! Eivätkä kuluttajat pienestä säikähdä, vaikka nimenä olisikin Viper...”
“Tuon jaarittelusi perusteella kuulostaa siltä, että sinulla on kiinnostusta sitä kohtaan”, Alastor totesi Vincentin tapittaessa edelleen Louisiana Viperin etikettiä.
“Niin, no, tavallaan...”
“Kehottaisin sinua toistamiseen jättämään asian sikseen, mutta minua myös viehättää tuo terveen järjen puute!” Alastor virkkoi. “Kokemattomilla ei tosiaan ole pelleilemistä Viperin kanssa, mutta johan tässä ehtikin jo kaivata itselleen viihdettä!”
“Olisiko tämän maistamisesta muka sinulle viihteeksi?” Vincent tuhahti huvittuneena.
“Romahtiko Rooman valtakunta jo kauan sitten?”
“Länsi vai itä?”
“Anteeksi?”
“Länsi-Rooma on asia erikseen”, Vincent totesi ja töytäisi silmälasejaan paremmin nenälleen, “mutta Bysantin mahti kesti itse asiassa suunnilleen seuraavat tuhat – pah, älä katso minua noin. En minäkään keskeytä sinun luennointejasi!”
“Vincent, cher, minulla on tämän purkaminen edelleen kesken, mikäli et sattunut huomaamaan”, Alastor livautti huultensa välistä. “Kuuntelen Bysantti-retoriikkaasi myöhemmin.”
“Kuunteletko?” Vincentin ei ollut tarkoitus kuulostaa niin innostuneelta, mutta minkäs hän itselleen mahtoi. Hän rakasti luennoida mielenkiinnon kohteistaan kenelle tahansa, mutta etenkin aina niin terävämieliselle Alastorille. Selkeän vastauksen sijaan Alastor otti pari uhkaavan ryhdikästä askelta hänen suuntaansa, ja Vincent ojensi chilimausteen tälle enemmittä viivyttelyittä. Hänen vaistonsa sanoivat sen olevan erityisen järkevää.
“On siitä kyllä aikaa...” Alastor hymyili Louisiana Viperin etiketin kuvitusta ihastellessaan. Sitten tämä repäisi pussin reunaa auki, tipautti lähes mikroskooppisen pienen nokareen punertavaa maustetta pikkusormelleen ja siitä suuhunsa. Vincent seurasi Alastorin reaktiota tarkkaavaisesti. Mikään tämän kasvoilla ei kielinyt hetken kuluttuakaan siitä, että tämä olisi laittanut suuhunsa jotain erityisen tulista.
“Savuisuus on yhä tallella”, Alastor myhäili aprikoivaan sävyyn.
“Entä tulisuus?”
“Sekin.”
“Eipä siltä näytä!” Vicent tokaisi ja ojensi kätensä kokeilevasti. “Saanko minäkin?”
“Sinä se et todella välitä terveestä järjestä. Anna palaa sitten!” Alastor hihkaisi katsahtaen häntä nenänvarttaan pitkin, mikä ärsytti Vincentiä kohtalaisesti. Hän siristi silmiään epäluuloisena, karisti pikkusormelleen samankokoisen maustenokareen kuin Alastorilla oli ollut ja nuolaisi. Häntä takuulla viilattiin linssiin tulisuusasteen kanssa.
Kevyt savuisuus tervehti Vincentin makuaistia ensimmäisenä, mutta hän ehti havainnoida sitä vain viitisen sekuntia, kun hänen suutaan alkoi kihelmöidä. Oli kuin hän olisi purrut halki magmakiven, joka nyt levisi siruiksi hänen kielelleen. Tuota pikaa hän ähki ja niiskutti vedet silmistään valuen ja avasi kauluspaitaansakin tuskanhien puskiessa ohimoille.
“Hyäääh, mihä helvehhiä...?” Vincent ölähti poltteen korventaessa hänen suutaan ja kurkkuaan niin ilkeästi, ettei vesilasin sieppaaminen ja täyttäminen ollut onnistua laisinkaan. Hän kulautti ahnaasti koko lasillisen, vaikersi ja osoitti syyttävästi nauraa käkättävää Alastoria. “Mihen hinä olet hiinä kuin ei mihään!?”
“Ahhahhah, miten joutuukin ylimielinen amatööri nöyrtymään etelän tuulahdusten puhaltaessa!” Alastor hekotti autuaana.
“Tämä on johain teikähäihhen noihuuhha...” Vincent sopersi ryystettyään toisen vesilasillisen ja leyhytteli suutaan heikolla menestyksellä. Ei kukaan täyspäinen voinut Alastorin tavoin vain kohauttaa harteitaan sellaiselle tulisuuspommille.
“Ah, imartelet minua, valkoinen veikkoseni. Tosin titteli lienee tässä kohtaa virheellinen, kun olet noin vaaleanpunaiseksi käynyt!”
“Äööh, voi äihi...” Vincent mumisi, huitaisi ponnettomasti Alastorin käden poskeaan taputtelemasta ja vannoi, että etelän chilit ja sen sukulaiset saisivat vastedes jäädä visusti hänen makuskaalansa reunamille.